Loading...

Hakkımızda

27. Yılında Türk Telekom Basketbol

1954 yılında kurulan kulüp o zaman sarı-siyah renklerden oluşan formasıyla PTT’yi temsil ederek, aynı isimle kuruldu. Kulübü o yıl sadece futbol takımı temsil etti. Ancak bundan 37 yıl sonra da basketbol takımını oluşturan kulüp 1991-1992 sezonunda PTT Basketbol Takımı adıyla 14 takım arasında yer aldı. 1996 yılına kadar takımın adı PTT olurken, 1997 yılında yeni adı Türk Telekom oldu.

Basketbol dünyasına adım attığı 1991-1992 sezonunun ilk devresinde Efes Pilsen ve Fenerbahçe gibi takımları yenen PTT Takımı o sezon puan sıralamasında 12. sırada yer aldı. 1992-1993 sezonunda 16 takıma çıkarılan ligde 18 galibiyet ile büyük bir başarı göstererek; tarihinde ilk kez play-off’lara kaldı.

1996-1997’de play-off finali oynadı. Aynı sezon Cumhurbaşkanlığı finali ile birlikte ilk kez Euroleauge’e katıldı.

1997-1998 sezonunda ilk kez Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazandı. 2007-2008 sezonunda ilk kez Türkiye Kupası’nı kazandı. 2008-2009 sezonunda Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı ikinci kez kazandı.

Kulübün çeşitli dönemlerde kadrosunda Aziz Bekir, Kemal Tunçeri, Tunç Girgin, Mirko Milicevic, Miroslav Radosevic, Cüneyt Erden, İvica Jurkovic, Haluk Yıldırım, Khalid El-Amin, Ümit Sonkol, Asım Pars, Erwin Dudley, Tutku Açık, Bekir Yarangüme, Hüseyin Beşok, Kerem Tunçeri, Josh Shipp, Manny Harris, Barış Ermiş ve Mehmet Okur gibi oyuncular yer aldı.

PTT-Türk Telekom Basketbol Takımı’nın 24 yıllık dönemi içerisinde biri koordinatörlük olmak üzere 18 sezon Ercüment Sunter antrenör olarak görev yaptı. Bunu 2 sezon Ergin Ataman izlerken, birer sezon da; Cem Gökçe, Ali Burgul, Tolga Öngören, Merih Çakıroğlu, Timuçin Meriç, Haydar Kemal Ateş, Koray Eş, Ahmet Bülbül, Josip Virankovic ve Ertuğrul Erdoğan antrenörlük yapan isimler oldu.

Türkiye Basketbol Ligi 2014-2015 sezonun 7 haftalık bölümünde takımın başında Ertuğrul Erdoğan bulunurken 8. haftadan itibaren Ercüment Sunter takımın başına tekrar geçti.

Türk Telekom 25 yıl içinde önemli başarılar elde ederken, 2015-2016 sezonu içinde beklenmedik sonuçlar ve gelişmeler yaşadı. Öyle ki; Konya’da Spor Toto Basketbol Ligi 13.haftasında yapılan karşılaşmayı Türk Telekom: 79-61 kaybedince Ercüment Sunter istifasını verdi ve Türk Telekom’da Hakan Demir dönemi başladı. Ancak Hakan Demir dönemi uzun soluklu olmadı. 8 hafta sonraki karşılaşmada Trabzonspor Medicalpark, Türk Telekom’u 76-65 mağlup edince Hakan Demir’de istifa etti. Bu istifanın ardından takımın başına Burak Bıyıktay getirildi. Burak Hoca’nın ilk maçı Anadolu Efes ile Ankara’da oldu. Başa-başa geçen karşılaşmayı Türk Telekom 89-87 kaybetti. Ligin 24.haftasında da Fenerbahçe’yi konuk eden Türk Telekom, bitime 1.8 saniye kala Bogdanovic’in 3’lüğüne boyun eğdi ve bu karşılaşmadan da 85-83 mağlup ayrıldı. Özellikle bu karşılaşmalarda aldığı bu mağlubiyetler Türk Telekom Basketbol Takımı’nı adım adım TBL’ye doğru götürdü ve Türk Telekom Süper Lige veda etti.

Artık Ankara’lı basketbol severler Türk Telekom’u TBL’de takip edeceklerdi. Takımın başına da Gencer Baytimur getirildi. Takım TBL’de ki ilk sezonunda play-offlara kalarak elinden geleni yaptı ancak tekrar Süper Lig’e çıkamadı.

2017-2018 sezonu kulüp, basketbol takımının gerçek yeri olan Süper Lig’e çıkması için ne gerekiyorsa yapmaya karar verdi. Önce antrenör olarak Burak Gören ile anlaşma sağlandı. Ardından Ender Aslan, Kaya Peker gibi önemli isimler takımda yer aldı.

Serhat Çetin, Polat Kaya, Can Akın, Nusret Yıldırım, Recep Doğrusöz, Sercan Ergin, TJ Terrance Campbell ve Darryl Monroe gibi önemli isimlerden oluşan takım TBL 30.haftasında Konya’da yeniden Süper Lige çıkmayı garantileyen bir galibiyet elde etti. Herkesin en başından itibaren şampiyon olarak ligi tamamlayacağına inandığı gibi de oldu ve takım 30.haftada iki mağlubiyet ile Şampiyon oldu.

Bu iki yıl içinde yaşadığı tecrübeler doğrultusunda Türk Telekom Gençlik ve Spor Kulübü yöneticileri yeni sezonda nasıl bir düşünce ve bakış açısıyla hareket edecek bilinmez ama; 2018-2019 sezonunda Türk Telekom Basketbol Takımı basketbol severleri Süper Lig ve EuroCup parkesinde ağırlayacak.”

 

 

 

All rights reserved